18 września, po raz pierwszy w naszej gminie hucznie obchodzono Narodowe Czytanie. Odbyło się ono w Krzekotowicach, przy kamieniu upamiętniającym pobyt Adama Mickiewicza właśnie w tej miejscowości. Harmonogram imprezy był dość bogaty. Rozpoczęto odczytaniem fragmentów ,,Ballad i romansów” przez przedstawicieli władz: wójta gminy Grzegorza Matuszaka, zastępcę Grzegorza Wabińskiego, radną powiatową Mirosławę Bigaj, dyrektora GOKSiAL Leszka Żelaznego, sołtysa, radnego i mieszkańców Krzekotowic oraz bibliotekarzy z naszej gminy. W międzyczasie można było zwiedzać wystawę starych zdjęć z Krzekotowic. Druga część to zespołowa rywalizacja drużyn z poszczególnych wiosek naszej gminy. Trzyosobowe zespoły składające się z ucznia szkoły podstawowej, ucznia szkoły średniej i studenta zostały poddane quizowi z treści ,,Ballad i romansów”, z którymi musieli zapoznać się wcześniej. Oprócz poprawności odpowiedzi w quizie składającym się z 50 dość szczegółowych pytań liczył się czas udzielanej odpowiedzi i refleks uczestników. Zacięta rywalizacja toczyła się do samego końca. Na podium stanęły zespoły z miejscowości:
1. Kościuszkowo w składzie: Klaudia i Paulina Nowacka oraz Agata Jankowiak
2. Skoraszewice z zespołem Adrian Chlebowski, Marta Pospiech, Tobiasz Kutzmann
3. Wilkonice reprezentowane przez Darię Waleńską oraz Damiana i Franka Pospiechów.
Nagrody rzeczowe to stół do 4 gier: squash, bilard, tenis i piłkarzyki oraz dart elektroniczny i piłkarzyki na świetlicę dla zwycięzkich drużyn. Wszyscy uczestnicy otrzymali ładne opracowanie ,,Ballad i romansów” z pieczęcią prezydencką i dedykacją wójta gminy.
Ostatnim punktem narodowego Czytania była przepyszna biesiada w klimacie staropolskim, na której królował bigos i kiełbaski z ogniska. O pyszne ciasta zadbały także panie z KGW Krzekotowice.
GOKSiAL śle podziękowania wszystkim zaangażowanym w Narodowe Czytanie: organizatorom z Krzekotowic, lektorom, wszystkim, którzy podzielili się starymi fotografiami, sołtysom i drużynom z poszczególnych miejscowości oraz wszystkim, którzy przybyli, by wysłuchać fragmentów naszej pięknej polskiej literatury.