Dni Ziemi Pępowskiej

Po Dniach Ziemi Pępowskiej 2022 pozostały miłe wspomnienia. 24 czerwca o godz. 19:30 rozpoczęła się promocja książki ,,Gdzie gospodyni dobrze gotuje… czyli gmina Pępowo od kuchni”. Pomysłodawcą stworzenia jednego gminnego przepiśnika z receptami lokalnych dań był Radosław Sobótka. To on zgłosił się z prośbą o pomoc w realizacji do Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości z naszej gminy. Właśnie tak powstał bogaty zbiór przepisów wydany przez Gminę Pępowo. Jest to książka nowoczesna i bardzo efektownie wydana. O korektę zadbała pani Jagoda Kowalewska, a szatę graficzną przygotował Mariusz Nowak. W realizację książki włączył się także zespół pępowskiej restauracji Pianoforte, który przygotował wszystkie dania prezentowane w książce, a sfotografował je Paweł Bzodek. Zamieszczone w książce zostały przekazane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Babkowic, Czeluścina, Gębic, Kościuszkowa, Krzekotowic, Ludwinowa, Magdalenek, Pasierb, Siedlca, Skoraszewic, Wilkonic oraz Stowarzyszenia ,,Krzyżanki”. Wszystkim zaangażowanym w książkę z przepisami dziękujemy! Można ją nabyć u nas w GOKSiAL w cenie 20 zł.

W drugiej części programu na pępowskiej scenie pojawił się wytrawny i sympatyczny kuchmistrz Remigiusz Rączka – restaurator, felietonista i prowadzący telewizyjne programy kulinarne. Po chwili w sali GOKSiAL rozpłynęły się zapachy smażonej cebulki, a w powietrzu wzniósł się aromat ziół. Pan Remigiusz jako miłośnik tradycyjnej kuchni śląskiej, ugotował w Pępowie żur żeniaty, a na deser budyń z kaszy jaglanej z frużeliną, których skosztowało 200 uczestników piątkowego spotkania. Gotowanie z panem Rączką przeplatane wieloma interesującymi ciekawostkami medycznymi oraz anegdotkami z życia pana Remigiusza trwało do 22.30.

W tym samym czasie na pępowskim Orliku rozgrywał się Turniej Football CUP, który trwał do godziny 1. Po zaciętych rywalizacjach na podium miejsce zajęły drużyny:

1. TOPHOG

2. RKS

3. FC Rawicz

Puchary zostały wręczone podczas sobotnich obchodów Dni Pępowa.

25 czerwca – drugi dzień obchodów Dni Ziemi Pępowskiej rozpoczął się sportowo Turniejem w Tenisa Stołowego na korcie przy stadionie o Puchar Wójta Gminy Pępowo. Rozgrywki odbywały się w godz. 8:00 – 15:00. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Mariusz Rzepka

II miejsce – Ryszard Gruetzmacher

III miejsce – Mikołaj Nadolny

Od godziny 13:00 rozpoczęło się szkolenie dla dzieci w skimboardingu, czyli ślizganiu na desce. Wskoczenie do wody w tak upalne sobotnie popołudnie było marzeniem niejednego dziecka. Zajęcia w akademii skimboardingu, z których mógł skorzystać każdy i dołączyć w dowolnym momencie trwało siedem godzin.

Główne atrakcje dla dzieci rozpoczęły się o godz. 16:00. Na stadionie wyrosły dwa zamki dmuchane, EuroTrampolina, stoisko do zaplatania warkoczyków, z kolorowymi tatuażami, na którym wolontariuszki sprzedawały także kwiaty i lemoniadę. Zbiórka była przeznaczona na rekonstrukcję uszka dla Antosia z Rawicza, który potrzebuje pół miliona złotych na kosztowną operację w Stanach Zjednoczonych. Swoje możliwości pokazała także Akademia Ruchu zVinna zachęcając najmłodszych do gier XXL. O godzinie 18:00 na scenie zjawili się wokaliści z GOKSiAL: Klaudia Berger, Alicja Szpurka, Marta Pacanowska, Marta Krzyżoszczak, Agnieszka Waleńska, Adam Jarus i Krystian Radajewski z letnim repertuarem. W przerwie wystąpiła grupa taneczna ze Szkoły Tańca Desperado prowadzona przez Joannę Kaczor w GOKSiAL Pępowo. O 19.30 pojawiła się na scenie Julia Stolpe – solowa wokalistka, chórzystka, nauczycielka śpiewu, posiadająca spore doświadczenie pedagogiczne w nauczaniu śpiewu muzyki, oraz w prowadzeniu zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych, a także w dyrygenturze, co poparte jest wieloletnim prowadzeniem zajęć muzycznych, warsztatów muzycznych. Wystąpiła w jedynej z edycji Szansy na sukces. Nie udało jej się jednak wygrać odcinka. Julia Stolpe pojawiła się na Przesłuchaniu w ciemno w 12. edycji programu The Voice of Poland. Jej występ spodobał się zarówno widzom jak i jurorów. Wokalistka wykonał piosenkę ,,If I Could Turn Back Time”, którą mogliśmy usłyszeć i w Pępowie.

Punktualnie o 21:00 rozpoczął się koncert gwiazdy disco polo – ANDRE, który przyciągnął na stadion tłumy. Andre to pseudonim artystyczny im artystyczny, pod którym ukrywa się Andrzej Marcysiak, założyciel oraz lider zespołu. Sympatyczny człowiek któremu w duszy gra muzyka…Artysta zadebiutował na scenie muzyki tanecznej w 2008 roku. Obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych artystów Disco Polo na koncertach telewizyjnych, plenerowych oraz okolicznościowych. W Pępowie zagrali swoje największe hity – ,,Ale Aleksandra”, ,,Kasiu, Kasieńko”, ,,Czarodziejko serc złodziejko” i ,,Truskaweczka”.

Tuż po koncercie rozpoczęła się klubowa noc z muzyką dj SHYII i SIENKIEGO, którzy na co dzień są rezydentami zielonogórskiego klubu x-DEMON. Zabawie towarzyszył niesamowity pokaz laserów, który przyczynił się do tego, że dyskoteka trwała do drugiej w nocy.

26 czerwca w upalny skwarny dzień zgodnie z tradycją zorganizowaliśmy Zawody Konne w powożeniu. Do konkursu przystąpiło 30 zaprzęgów, które rywalizowały ze sobą w czterech kategoriach: kucyk, dwa kuce, bryczki jednokonne, zaprzęgi dwukonne. Do Pępowa zjechali się miłośnicy koni z całej Wielkopolski. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs w kategorii powożenia przez dzieci. Nagrody były fantastyczne, dlatego uczestnicy zawodów mogli śledzić wspaniałą rywalizację. Za pierwsze miejsce zwycięzcy zdobyli telewizor 40” o wartości 1000 zł, drugie miejsce – mikrofalówka, a za trzecie odkurzacz ELECTROLUX.

W tym roku na podium stanęli:

Kategoria K-1:

1. Wajs Aleksander i Waleńska Beata (kuc Panczo)

2. Forecki Maciej i Sawitzki Hubert (kuc E-bony)

Kategoria K-2:

1. Rimke Dominika i Rimke Karolina (kuce Tic Tak i Feritta)

2. Poślednik Zbigniew (kuce Arka i Amanda)

3. Rimke Dominika i Rimke Karolina (kuce Bett i Fenix)

Kategoria D-1

1. Brambor Daria i Hartlieb Przemysław (koń Kaskada)

2. Naskręt Kamil i Sroka Przemysław (koń Roger)

3. Lutomski Krzysztof i Sieletycki Alan (koń Magik)

Kategoria D-2

1. Lipowy Grzegorz i Grzesiecki Mariusz (konie Witek i Timo)

2. Grzesiecki Mariusz i Lipowy Grzegorz (konie Luna i Huragan)

3. Hartlieb Przemysław i Brambor Daria (konie Karina i Komancz)

Nasza gmina była reprezentowana przez Zbigniewa Poślednika, który zajął 2 miejsce w kategorii kucy oraz Katarzynę Jarmużek. Wszystkim zawodnikom gratulujemy podjęcia trudu udziału w konkursie w tak trudnych warunkach zarówno dla uczestników jak i zwierząt. Przed ogłoszeniem wyników odbył się pokaz woltyżerki konnej Grupy Apolinarski z Bukówca Górnego.