Dożynki gminno-parafialne

Powiększ obrazna pierwszym planie mężczyzna trzyma chleb na tacy i przemawia przez mikrofon na statywie, w tle osoby ubrane w stroje ludowe i baner gminno-parafialne

W ubiegłą niedzielę 22.08 w gminie Pępowo odbyły się dożynki gminno-parafialne. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 11:30, podczas której na ołtarzu złożono dary i wieńce stworzone z tegorocznych plonów. Dalsza część dożynek odbywała się od godziny 14 na placu Cyryla Ratajskiego.
Podniosłym obrzędem przekazania chleba rozpoczął zespół ,,Żeńcy Wielkopolscy”. Pokrojony przez wójta gminy chleb upieczony z tegorocznych zbiorów został rozdzielony między uczestników niedzielnego wydarzenia. Zespół Pieśni i Tańca pod kierownictwem Rafała Rosolskiego zaprezentował pieśni i tańce z Wielkopolski Zachodniej, wielkopolskie utwory muzyczne w wykonaniu kapeli dudziarskiej oraz przyśpiewki rzeszowsko-przeworskie. Tuż po nich na scenie pojawił się zespół dzieci i młodzieży z Krzywinia ,,Semplicze”. Zabawiał pępowską publiczność występami wokalnymi wykonując utwory takie jak: ,,Takiego Janicka”, ,,Maryjanka” czy ,,Niezapominajka”.

                W międzyczasie na placu Cyryla Ratajskiego prowadzone były animacje dla dzieci: malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków przez Studio Fryzur Julii Matyli, robienie brokatowych tatuaży i skręcanie baloników. Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, a rodzice dokonać spisu powszechnego, zapoznać się z programem ,,Czyste powietrze” czy zaszczepić się przeciw COVID-19. O godzinie 15.30 na scenie pojawił się barwny kabaret Moherowe Berety – cztery żywiołowe temperamenty, które zapewniły publiczności ponad godzinną salwę śmiechu. Cztery panie w średnim wieku na co dzień grające w Teatrze Rozrywki w Chorzowie pod wpływem impulsu stworzyły doskonały kabaret. Wykorzystanie znanych szlagierów muzyki rozrywkowej, w połączeniu z dialogami, okraszonymi perfekcyjną mimiką i gestami dają widzom to, co zwykło nazywać się dobrym kabaretem. Nie bawią się w politykę, a śmieją się z ludzkich słabości, przyzwyczajeń, dziwactw. Doskonale wykorzystują swoje atuty, niejednokrotnie nieźle je przerysowując, a przy tym potrafią wyjątkowo przekonująco wcielić się w charakterystyczne postaci. Nie obyło się też bez prezentacji sekcji działających przy GOKSiAL: uczniowie gry na saksofonie zaprezentowali klasyczne utwory, dzieci z sekcji tańca Desperado ochoczo poskakały na scenie, a ZUMBA zaprezentowała swe gibkie układy taneczne. Gwiazdą wieczoru okazał się zespół THE POSTMAN – Beatlesi z Polkowic. Chłopaki w niezwykły sposób przywołali klimat lat ’60, wskrzeszając wielką czwórkę z Liverpoolu. Kruczoczarne peruki, garnitury szyte na miarę i powalająca beat-bit na żywo sprawił, że nogi same rwały się do tańca, a zagrane melodie nucą się pod nosem do dziś.

                Nastąpił moment wręczania pucharów i nagród dla zwycięzców turniejów dożynkowych. W Nocnym Turnieju Piłki Nożnej, który został rozegrany 20 sierpnia miejsca zajęły zespoły:

I – RKS

II – NCMS

III – Ogródek Piwny.

W Deblowym Turnieju Tenisa rozegranym 22 sierpnia na podium stanęli:

I – Krzysztof Matyla i Piotr Wierzchowski

II – Ryszard Gruetzmacher i Jan Drotar

III. Zenon Kaczmarek i Jacek Skrzypczak.

                Podczas dożynek gminno-parafialnych odbywała się zbiórka na małą Zuzię ze Smogorzewa z SMA, która czeka na niewyobrażalnie drogą terapię genową. Każdy mógł ją wesprzeć, wrzucając pieniądze do puszki lub wziąć udział w licytacji. Rekordowo udało się zebrać 2 tysiące złotych za licytację bukietu przygotowanego przez kwiaciarnię Ewy Wojciechowskiej. Dziewczynka wraz z rodzicami pojawiła się na niedzielnej imprezie, by podziękować za hojne serca.

GOKSiAL Pępowo składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dożynek gminno-parafialnych: wystawcom i rękodzielnikom, którzy przygotowali stoiska: Ziołowieś Pępowo, Marokowe Sery, Seronada, Pasieka na Słonecznej, Agata Zboralska, Monika Rolnik; Studio Fryzur Julia Matyla; FIRMA MAŁECKI, Restauracja Pianoforte, Kwiaciarnia Ewa Wojciechowska; fotograf Paweł Bzodek; FIRMA MATYLA, punkt szczepień lekarz Artur Ostański i Agnieszka Furmaniak; punkt Czyste powietrze Aldona Kaliszewska, Aldona Konieczna; punkt spis powrzechny Małgorzata Matysiak, animatorki: Agnieszka Waleńska, Marysia Kubas; pracownikom służb technicznym, ZUMBA Ola Pazoła, Joanna Kaczor Szkoła Tańca Desperado; uczniom GOKSiAL: Stanisław Stefaniak, Wojciech Wyzujak, Adam Jarus, Wojciech Nowacki, Joanna Wolsztyniak i Aleksander Miernicki; OSP Pępowo, Ewie Roszak oraz mieszkańcom placu Cyryla Ratajskiego: Tomaszowi Hudzińskiemu, Januszowi Szpurce oraz wszystkim mieszkańcom za życzliwość i pomoc.