Dożynki gminno-parafialne

Powiększ obrazzdjęcie ogromnego wypieczonego chleba ozdobionego słonecznikami

28 sierpnia 2022 to dzień dziękczynienia za tegoroczne zbiory i zabawa połączona  ze świętowaniem DOŻYNEK GMINNO-PARAFIALNYCH. W tym roku uroczystości rozpoczęliśmy mszą świętą o godz.  14:00 przynosząc do ołtarza wieńce i chleby. Następnie uroczystym korowodem wszyscy wierni przeszli w towarzystwie Biskupian na plac Cyryla Ratajskiego, gdzie został dokonany obrzęd przekazania chleba oraz koncert Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.

Impreza została otwarta poprzez podzielenie się chlebem przez włodarzów gminy z uczestnikami dożynek. Wójt gminy Pępowo Grzegorz Matuszak, przewodniczący rady Zenon Rogala, zastępca wójta Grzegorz Wabiński częstowali pysznym wypiekiem wszystkich przybyłych, tym samym podtrzymując nową tradycję. Wśród gości pojawił się także poseł na Sejm RP Wiesław Szczepański.

O godzinie 16:00 rozpoczęła się na scenie Sołtysiada, czyli konkurencje wszystkich wiosek naszej gminy w 3 kategoriach: rzut do celu (dzieci), przyśpiewki (panie z KGW) oraz wbijanie gwoździ (mężczyźni). Mimo zaciętej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców. Po zsumowaniu punktów pierwsze miejsce zajęła wieś Babkowice, drugie miejsce Ludwinowo,a trzecie Wilkonice. Nagrody główne zostały ufundowane przez firmę Bzdęga. Pozostałe wioski otrzymały nagrody pocieszenia w postaci profesjonalnych mopów sprzątających Vileda na świetlice. Wręczono także nagrody za Nocny Turniej Dożynkowy Deblowy w Tenisie Ziemnym. Miejsca na podium zajęli:
1. Ryszard Gruetzmacher, Jacek Sobczak
2. Mikołaj Nadolny, Piotr Wierzchowski
3. Mariusz i Jakub Rzepkowie.

Przed występem gwiazdy wieczoru – zespołu TerazMy z Limanowej zaprezentowały się sekcje GOKSiAL: prowadzona przez Joannę Kaczor grupa Zumba Kids ze Szkoły Tańca Desperado oraz pępowski BIG BAND pod batutą Ireneusza Chmielarczyka. Zespół zagrał znane i porywające do tańca utwory: Marsz Solid Front, Kwiat jednej nocy, My Way, Niech żyje bal i Kawałek do tańca. Nadszedł też czas dla najmłodszych, kiedy to serię gier i zabaw z dziećmi przeprowadziła Agnieszka Waleńska.

W międzyczasie można było korzystać z atrakcji zapewnionych przez organizatorów, choć wiele z nich ze względu na niesprzyjającą pogodę zostało zdemontowane wcześniej, niż planowaliśmy. Na ulicy Powstańców Wielkopolskich prezentowały się zarówno stare jak i nowe ciągniki i maszyny rolnicze. Pojawiły się zabytkowe samochody, motory i przyciągające wzrok niebywałe okazy, których na co dzień nie sposób spotkać na polskich drogach. Równolegle egzotyczne ptaki i rasowe gołębie wystawiało Stowarzyszenie Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Ptaków Egzotycznych i Zwierząt Futerkowych w Miejskiej Górce. Także z Miejskiej Górki przybyła Grupa rekonstrukcyjna ŻARNO, która prezentowała różne czynności przy użyciu dawnych narzędzi i urządzeń gospodarskich oraz domowych, m. in. pranie na tarze, maglowanie, ostrzenie noży, szatkowanie i kiszenie kapusty, wyrób masła, mielenie kawy w młynku.

Pojawiły się także stoiska jarmarczne i rękodzielnicze oraz potężne chodzące maskotki. Niemałą atrakcję stanowiły: symulator dachowania, żyroskop i przejażdżki  konne. Odbyła się także zbiórka na Antosia Romanowskiego z Rawicza, który urodził się bez uszka. Rekonstrukcja wraz z otwarciem kanału słuchowego kosztuje prawie 400 tysięcy złotych. Na Antosia można wpłacać poprzez portal Siepomaga: https://www.siepomaga.pl/uszko-antka

Przed godziną 20 rozpoczął się wyczekiwany koncert Zespołu TerazMy z Limanowej. Zespół folkowo-góralski w składzie JOANNA MROWCA, MARIUSZ CICHOŃ, PIOTR DRĄG, PIOTREK MŁYNARCZYK, DAMIAN STOSUR i ARTUR DRĄG rozgrzał publiczność do zabawy. Hity takie jak ,,Takiego Janicka”, ,,Puszcza” czy wiązanka góralska wybrzmiały w Pępowie niejeden raz. Po koncercie do późnych godzin nocnych zespół FAKT przygrywał bawiącym się na placu Cyryla Ratajskiego tancerzom.

Imprezę poprowadził Damian Ziegler, za co GOKSiAL dziękuje. Dziękujemy mieszkańcom placu Cyryla Ratajskiego za pomoc oraz wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek. Składamy także podziękowania sponsorom:

Stadnina Koni Pępowo z siedzibą w Gogolewie

– Firma Bzdęga

– Firma Małecki

– Firma Matyla

– Firma Stro-Stal z Wilkonic Sławomir Stróżyk

– Firma Bzodek felgi opony

– Firma JAN-BUD z Zalesia Wielkiego

– Technika Grzewcza Roman Krajka

– PH Iza Izabela Szpurka

– Firma ROMA z Garzyna

– Mechanika i Blacharstwo Samochodowe Jarosław Hudziński

– Naglak Ogrody

– Restauracja PianoForte