Obchody Święta Niepodległości

Powiększ obrazwyeksponowane książki leżące na sobie podczas promocji

Święto Niepodległości to ważna data w kalendarzu każdego Polaka patrioty. 11 listopada Gmina Pępowo po hucznym Nocnym Biegu Niepodległości podjęła się jak co roku uroczystych obchodów o charakterze tradycjonalistyczno-narodowym. O godz. 17:00 podczas mszy świętej w kościele parafialnym uczestnicy wysłuchali homilii księdza Andrzeja Drobińskiego. Po mszy wszyscy wierni udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, by oddać hołd tym, którzy walczyli za ojczyznę . Tu delegacje złożyły kwiaty i wieńce. Także tego wieczoru uroczyście została wciągnięta biało-czerwona na nowy maszt, dzięki internetowym głosom mieszkańców gminy Pępowo, którzy wzięli udział w akcji pod biało-czerwoną. Projekt w 100 % został sfinansowany przez , jednakże ze względu na epidemię COVID-19 jego realizacja przypadła na ten rok.

Kolejna część święta przeniosła się do pępowskiego domu kultury. O godz. 18.15 rozpoczęła się promocja książki ,,Powstańcy Wielkopolscy i żołnierze 1918-1919 roku z Pępowa i okolic”. Autor książki, pan Bogusław Janik uchylił rąbka tajemnicy, co do dalszych losów naszych powstańców. Książkę można nabywać w GOKSiAL Pępowo i w Bibliotece w cenie 20 zł.

Trzecia część świątecznego charakteru Dnia Niepodległości to koncert patriotyczno-zaduszkowy w wykonaniu orkiestry BIG-BAND pod dyrygenturą Ireneusza Chmielarczyka oraz wokalistów z nieformalnej grupy The Voice of Pępowo działających przy GOKSiAL. Podczas przepięknego koncertu pojawiły się wspaniałe utwory z polskiej klasyki związanych z wykonawcami, których już nie ma wśród nas: Anna Jantar, Agnieszka Osiecka, Violetta Villas, Krzysztof Krawczyk, Czesław Niemen.

Podziękowania kierujemy ku wszystkim, którzy włączyli się w obchody tegorocznego Święta Niepodległości:

– delegacjom z wieńcami i zniczami

– strażakom OSP Pępowo i sąsiadujących jednostek

– orkiestrze BIG BAND i wokalistom

– galeria kwiatów Ewa Wojciechowska za dekorację sali

– panu Bogusławowi Janikowi i wszystkim zaangażowanym w promocję książki

– rodzinom powstańców

– piekarnia Matuszewskich

– Tomasz Kaniewski za pomoc w nagłośnieniu

– Tomasz Ciążyński za pomoc w oświetleniu

– Andrzejowi Nowackiemu za pomoc w obsłudze technicznej

– Radkowi Ratajczakowi i Michałowi Knuła za nagrania filmowo-dźwiękowe

– pracownikom UG służb technicznych

i wszystkim, których nie sposób wymienić imiennie.