Otrzymaliśmy dofinansowanie!

W holu nowej biblioteki pojawiła się rzeźba głowy konia. Udało się ją pozyskać dzięki dofinansowaniu ze środków programu ,,Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025″ Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Autorem dzieła jest pan Tomasz Frąckowiak Pracowania Artystyczna Czarcie żebro. Rzeźbiarz urodził się w Strzelcach Wielkich. Od dziecka interesował się kreowaniem przestrzeni, rzeźbiarstwem, malarstwem. Przez lata tworzył w różnego rodzaju materiałach, nieustannie szukając nowych wyzwań. Powstawały więc prace w drewnie, kamieniu, metalu i glinie, które szybko znajdowały nabywców, nie tylko w kraju. Najwięcej dzieł p. Tomasza znajduje się w Danii, gdzie artysta pracował przez kilka lat. Autor rzeźby nie kończył szkół o kierunku artystycznym, z zawodu jest kucharzem. Umiejętności zdobywał ucząc się sam albo współpracując z rękodzielnikami i rzemieślnikami z całej Polski. Jego pasją jest też budownictwo naturalne, obróbka kamienia i jego wykorzystanie w tradycyjnym budownictwie oraz oczywiście gotowanie.
W Pępowie – miejscowości z bogatymi tradycjami hodowli koni, rzeźba w przestrzeni publicznej „KOŃ” oddaje nie tylko historię miejsca. Odzwierciedla dumę mieszkańców, a także stanowi symbol wykorzystania potencjału, jaki był w tym regonie, wśród ludzi pracowitych i społecznie zaangażowanych. Pępowo to wyjątkowy punkt na mapie Wielkopolski, jeśli chodzi o hodowlę koni. Stadnina Koni w Pępowie ma stary rodowód rolniczy, sięgający czasów panowania króla Władysława Jagiełły. Szesnastowieczni kronikarze pisywali o kwitnących i rosnących w siłę majątkach ziemskich, zarządzanych przez znane szlacheckie rody. Zamiłowanie ówczesnych właścicieli do koni sprawiło, że Pępowo zasłynęło z ich hodowli już w XVII wieku. W latach międzywojennych odnotowano okres świetności tej hodowli. Po II wojnie dwa najważniejsze folwarki – Pępowo oraz Gogolewo – stały się podstawą utworzenia stadniny koni, która po wielu etapach reorganizacji otrzymała ostateczny kształt i nazwę Stadnina Koni Pępowo, a ta na mapie hodowli tych zwierząt jest rozpoznawalna jako ośrodek zajmujący się końmi w typie wszechstronnie użytkowym. Hodowla koni i jeździectwo w Wielkopolsce mają długą tradycję, a obecnie teren ten należy do wiodących regionów w Polsce. Owe tradycje i zamiłowanie do hodowli koni sprawiły, że funkcjonują tu do dzisiaj prywatne stadniny i kluby jeździeckie. Z tych powodów pragniemy podkreślać znaczenie tego wyjątkowego zwierzęcia w tradycji naszego regionu, a także budować poczucie tożsamości. Tożsamości nie tylko regionalnej – poczucie polskości.