Święto Konstytucji 3 Maja i Gminny Dzień Strażaka

Poczty Sztandarowe

W środę, 3 maja 2023 r., jak co roku hucznie obchodzono Święto Konstytucji 3 Maja i Gminny Dzień Strażaka. Uroczystości otworzyła uroczysta msza święta za Ojczyznę i Strażaków z Gminy Pępowo. W kościele o oprawę muzyczną zadbał chór gminno-parafialny “Continuo”. Po mszy zebrani wierni, zastępy OSP, delegacie oraz poczty sztandarowe w niezwykle uroczystym pochodzie prowadzonym przez BIG BAND Pępowo udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tutaj delegacje złożyły kwiaty i znicze. Zawieszono flagę na maszt i uroczyście odśpiewano hymn narodowy. Następnie głos zabrał wójt gminy Grzegorz Matuszak który złożył życzenia z okazji święta, a ksiądz proboszcz Andrzej Drobiński odmówił modlitwę za poległych.

Kolejna część uroczystości przeniosła się pod strażnicę na placu OSP. Podziękowania za pełną poświęceń służbę złożył strażakom dh Andrzej Małecki, prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Pępowie. Słów uznania nie szczędzili również zaproszeni goście, w tym poseł Wiesław Szczepański i wójt Grzegorz Matuszak.

W trakcie okolicznościowego apelu najbardziej zasłużonym i wyróżniającym się strażakom wręczono medale i odznaczenia. 

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie:
– Marek Filipiak
– Krzysztof Gembiak

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie:
– Marcin Maciejak
– Marcin Frąckowiak

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono druha Łukasza Wawrzyniaka

Odznaką Wzorowy Strażak odznaczeni zostali druhowie:
– Bartosz Kowalik
– Bartosz Marciszak
– Marcin Chudziński
– Mateusz Brylewski
– Paweł Matuszewski
– Szymon Filipiak

Nie był to jednak koniec uroczystości. Wszyscy zebrani mogli skosztować strażackiej grochówki, którą sponsorowała Firma Małecki. Na dzieci czekały dmuchańce, balony oraz animatorka z półtrwałymi brokatowymi tatuażami i kolorowymi warkoczykami (dziękujemy Wanessa Knuła, Marzena Kosmalska i Ewa Wojciechowska). Dużym zainteresowaniem cieszyły się pierwsze Mistrzostwa Gminy w Siłowaniu Na Rękę. W zawodach uczestniczyli wyłącznie mieszkańcy gminy Pępowo, więc zgromadzona publiczność głośno dopingowała swoich najbliższych.

Poniżej przedstawiamy wyniki rozgrywek:

Mężczyźni kategoria wagowa do 100 kg:

  1. Wojciech Bogdański Ludwinowo
  2. Tomasz Gruetzmacher Kościuszkowo
  3. Patryk Sobótka Ludwinowo.

Mężczyźni kategoria wagowa powyżej 100 kg:

  1. Mikołaj Nowacki Kościuszkowo
  2. Mikołaj Waleński Ludwinowo
  3. Paweł Puślednik Gębice.

Kobiety:

  1. Joanna Swora Ludwinowo
  2. Agnieszka Matyjaszczyk Wilkonice
  3. Agnieszka Puślednik  Gębice.

Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe.

Zawodnicy siłujący się na ręce

Na scenie w tym samym czasie prezentowali się wokalnie i muzycznie artyści z gminy Pępowo oraz uczniowie ogniska muzycznego GOKSiAL. Wystąpili: Maja Jankowiak, Julia Wojtaszek, Kornelia Śląska, Stefania Waleńska, Zosia Wyzujak, Wojtek Wyzujak, Dawid Małecki, Marta Pacanowska, Marta Krzyżoszczak, Adam Jarus. Przed sceną zaprezentowały się także grupy taneczne ze Szkoły Desperado na co dzień trenujące w GOKSiAL Pępowo. Na zakończenie części koncertowej wystąpił Big-Band Pępowo, który zaprezentował utwory instrumentalne jak i wokalno-instrumentalne z kolejną grupą zdolnych śpiewaków: Iza Niedbała, Krystian Radajewski, Marcin Deja. Zakończeniem imprezy była zabawa taneczna z zespołem Malinki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.